Lakowanie

Co to jest lakowanie zębów i na czym polega?
Lakowanie zębów to inaczej uszczelnianie bruzd. Polega na wypełnieniu szczelin i zagłębień występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją  (lakiem szczelinowym). Lak szczelinowy to materiał o płynnej konsystencji, który zapływa do bruzd, szczelin zęba. Zawarte w laku związki fluoru, są dodatkowym czynnikiem ochronnym. Lakowanie jest zabiegiem profilaktycznym, całkowicie bezbolesnym i trwa do 20 minut dla jednego zęba.

Korzyści płynące z lakowania zębów?
Bruzdy na powierzchniach żujących zębów są doskonałym miejscem do zalegania resztek pokarmu i płytki bakteryjnej. Ze względu na swoją budowę trudno jest nam je dokładnie oczyścić. Z tego względu są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Dzięki lakowaniu korygujemy wysokość szczelin, eliminując tym samym możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach. Zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy.
Utrzymanie zdrowych trzonowych zębów mlecznych, jak i pierwszych stałych zębów trzonowych ( szóstek) jest niezwykle istotne dla zdrowia całej jamy ustnej. Zbyt wczesne usunięcie zębów mlecznych ( ze względu zmian próchniczych)  może wiązać się ze zmianami w układzie zgryzowym zębów stałych-ich ułożeniu, a co za tym idzie w przyszłości konieczne będzie leczenie ortodontyczne.

Które zęby i kiedy powinny zostać zalakowane?
Tylko zdrowy ząb, bez próchnicy i przebarwionych bruzd może zostać zalakowany. Lakowanie obejmuje mleczne zęby trzonowe, stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od czwórek do ósemek),-wszystkie te zęby, które posiadają powierzchnię żującą.
By zabieg lakowania przyniósł pożądany efekt należy przeprowadzić go możliwie wcześnie,  gdy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Zabieg najlepiej wykonać w ciągu 4-6 miesięcy po wyrżnięciu się zęba.