Leczenie zębów mlecznych

Zęby mleczne pełnią ważną rolę w przygotowaniu miejsca zębom stałym!
Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych przez dziecko może przeszkodzić w prawidłowym rozwoju szczęki, umiejscowieniu się zębów stałych, wady zgryzu, a co za tym idzie konieczne będzie leczenie ortodontyczne. By tego uniknąć należy utrzymywać zęby mleczne w zdrowiu, dopóki naturalnie nie zostaną zastąpione przez zęby stałe.

Zęby mleczne charakteryzują się słabszym zmineralizowaniem tkanek. Próchnica w zębach mlecznych rozprzestrzenia się szybciej. Nieleczona, jak katar zaraża sąsiadujące zęby, nawet wyżynające się zęby stałe.

Jak się rozwijają zęby mleczne?
  • Pierwsze zęby mleczne zaczynają się kształtować (mineralizować) w 4. miesiącu ciąży.
  • Do czasu narodzin dziecka wszystkie zęby mleczne są już "przygotowane" do wyrznięcia.
  • Ząbkowanie zaczyna się około 6. miesiąca życia dziecka a kończy ok 3 roku życia.
  • Każdy nowy ząb pojawiający się w jamie ustnej jest zdrowy i wolny od próchnicy.
Poniżej zdjęcie pantomograficzne przedstawiające zęby mleczne oraz wyrzynające się zęby stałe.


 
Co to jest próchnica butelkowa?
Próchnica butelkowa jest najczęstszą przyczyną wypadania zębów u dzieci między 1 a 4 rokiem życia i jak nazwa wskazuje, dotyczy dzieci, które piją mleko z butelki. Napój (mleko, sok, herbatka) ma długo kontakt z powierzchnią zębów (z butelki pije się wolniej niż z kubeczka). Cukry w nim zawarte osadzają się na powierzchni zębów, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. A jeśli malec zasypia z butelką w buzi jest jeszcze gorzej. Nocą wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie jamy ustnej jest zdecydowanie słabsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie i sprawia, że próchnica butelkowa rozwija się jeszcze szybciej.

Wskazówki jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka od najmłodszych lat.
Nasze rady:
- dziecku, które nie ma jeszcze zębów, po każdym karmieniu warto przemywać jamę ustną gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Zabieg ten ma na celu likwidację bakterii, których rozwojowi sprzyja zaleganie pokarmu na dziąsłach maluszka.
- jeśli w buzi naszej pociechy pojawią się ząbki należy myć je miękką szczoteczką, na początku silikonową, bądź specjalnymi nakładkami na palec. Warto to robić po każdym posiłku, a jeżeli to niemożliwe – przynajmniej rano i wieczorem. Na początku niewskazane jest używanie pasty, wystarczy zamoczyć szczoteczkę w letniej przegotowanej wodzie. Gdy zębów mlecznych będzie więcej, należy używać pasty bez fluoru w minimalnej ilości (małego ziarnka fasoli) i wetrzeć we włosie szczoteczki, by nie dała się tak łatwo zlizać. Szczotkując zęby dziecka należy pamiętać o oczyszczeniu każdej powierzchni zęba ( od strony policzków, podniebienia, języka jak również powierzchni żujących). Szczotkujemy zęby dziecka dokładnie i zarazem delikatnie by nie poranić dziąseł.
- kiedy dziecko nauczy się wypluwać pastę, należy zacząć mycie zębów  pastą z fluorem przeznaczoną specjalnie dla dzieci. Podobnie jak we wcześniejszym okresie, polecane jest nakładanie jej w niewielkiej ilości i wciśnięcie jej we włosie szczoteczki.
- w wieku 6 lat dziecko może zacząć stosować pasty dla dorosłych.
- do 9 roku życia szczotkowanie zębów powinni nadzorować rodzice, ponieważ odpowiednie czyszczenie zębów jest zabiegiem trudnym nawet dla dorosłych.
- nawet jeśli maluch jest samodzielny dobrze jest pomagać mu w myciu zębów.
- poranne jak i wieczorne czyszczenie powinno trwać co najmniej minutę. Rodzic jak najbardziej może przyłączyć się do szczotkowania – jest to super okazja do pokazania dziecku  prawidłowego sposób mycia zębów, skorygowania ewentualnych błędów, jak również do zabawy.
- każdy nowo wyrżnięty ząb powinien być zalakowany.
- należy regularnie zgłaszać się z małym pacjentem na wizyty kontrolne do stomatologa.

Zęby mleczne są jak dzieci - wymagają poświecenia i specjalnej opieki. Pielęgnowane zaowocują w przyszłości pięknym, zdrowym uśmiechem.