Jak pracujemy
Leczenie
Implantologia
- Implant - co to takiego?
- Przebieg leczenia implantologicznego
- Sterowana regeneracja kości
- Blok kostny
- Rozszczepienie wyrostka zębodołowego - ridge splitting
- Podniesienie dna zatoki szczękowej
- Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą
- Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą
- Plastyka tkanek miękkich
- Najczęściej zadawane pytania
Digital Smile Design
Endodoncja mikroskopowa
Stomatologia estetyczna
Protetyka
Chirurgia i mikrochirurgia
Periodontologia
Profilaktyka
Stomatologia dziecięca
Ortodoncja
Diagnostyka
Dla lekarzy
Galeria
Kontakt
Ortodoncja
Dla pięknego uśmiechu ważna jest profilaktyka i leczenie wad zgryz.
Ortodoncja zwana też ortopedią szczękową to dział stomatologii, który zajmuje się monitorowaniem, prowadzeniem, korektą wzrostu dojrzewania zębów, leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Terapia, prowadzona przez ortodontę wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na poprawę wyglądu i samopoczucia, prawidłową wymowę, lepszą higienę jamy ustnej, a czasem jest podstawowym warunkiem, by długo cieszyć się zdrowym, w pełni funkcjonującym uśmiechem.
Czym tak naprawdę jest wada zgryzu?
Wada zgryzu to nic innego jak niewłaściwe ustawienie zębów w łukach zębowych, czyli tzw. "krzywe zęby". Dotyczy ona również sytuacji, w których zęby są "proste", lecz łuki zębowe zwierają się w nieprawidłowy sposób, np. górne zęby są znacznie wysunięte do przodu względem dolnych. Taki nieprawidłowy układ łuku zębowego może być zauważalny przez pacjenta bądź jego rodziców czy znajomych. Nieprawidłowość może ujawniać się w rysach twarzy, ale może być też niezauważona
Niektóre wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Niewłaściwe ustawione zębów przyczynia się do odkładania płytki nazębnej, znacznie utrudniają właściwe czyszczenie zębów, czego konsekwencją jest powstawanie próchnicy i stanów zapalnych dziąseł czy przyzębia. Wady zgryzu również sprzyjają ścieraniu się zębów, powodują, patologiczne obciążenie – zęby przyjmują zbyt dużą siłę, czego efektem może być ich utraty.
Rodzaje wad zgryzu:
tyłozgryz – najczęściej występująca patologia. Wada zgryzu, która polega na dotylnym przesunięciu się dolnego łuku zębowego względem górnego.
przodozgryz – odwrotność tyłozgryzu - zęby przednie dolne nagryzają na górne. Wada widoczna jest w rysach twarzy poprzez wysuniętą wargę dolną czy dominującą dużą brodę.
zgryz otwarty – zęby przednie nie kontaktują się ze sobą, Wada ta bardzo często powstaje u u pacjentów z nawykami, którzy nieprawidłowo układają język podczas spoczynku, mówienia czy połykania
zgryz głęboki – charakteryzuje się głębokim zachodzeniem siekaczy górnych na dolne. Naturalnie pogłębia się wraz z wiekiem pacjenta.
zgryz krzyżowy – może dotyczyć zębów odcinka przedniego lub tylnego. Zęby górne zachodzą na zęby dolne od strony językowej.
Kiedy należy udać się z dzieckiem na konsultację do ortodonty?
-kiedy widoczna jest asymetria w rysach twarzy
-kiedy dziecko posiada szkodliwe nawyki np, ssanie palca, smoczka, ogryzanie ołówków
-kiedy przedwcześnie utraci zęby mleczne ( najczęściej z powodu próchnicy)
-gdy zęby są nadmiernie stłoczone, mają nadmierne szpary między zębami bądź są krzywo położone względem siebie
-gdy dziecko ma wadę wymowy
-oddycha ustami
-kiedy dziecko ma nadmiernie cofnięta lub wysuniętą bródkę, bądź gdy ma stale otwartą buzię.