Wybielanie

Wielu z nas marzy o „hollywoodzkim” uśmiechu, czyli śnieżnobiałym uzębieniu

Jasne zęby stały się jednym ze wskaźników powodzenia zawodowego i rodzinnego. Piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie, poprawia nasze samopoczucie oraz sprawia, że chętniej i częściej się uśmiechamy. Czy białe zęby stał się przepustką do sukcesu?

Nic dziwnego, że staramy się wszelkimi dostępnymi metodami przywrócić naturalną barwę zębów lub zmienić ich odcień.

Profesjonalne wybielanie zębów ze względu na bezpieczeństwo stosowania i efektywność, stało się rutynowym zabiegiem wykonywanym także w naszym kraju.


Metody wybielania zębów

Wybielać zęby można zarówno w domu jak i w gabinecie stomatologicznym. Po ustaleniu przyczyn przebarwień można się ich pozbyć na zawsze.

W praktyce stomatologicznej najczęściej stosowanymi i najbezpieczniejszymi substancjami wybielającymi są nadtlenki. Wybielanie za pomocą nadtlenków stosujemy również w naszej klinice.

Środki wybielające działają na zasadzie utleniaczy. Reakcja utleniania prowadzi do eliminacji lub redukcji intensywności barwników przebarwiających szkliwo.
Preparaty żelowe przy kontakcie ze środowiskiem jamy ustnej uwalniają nadtlenek, który dociera w głąb szkliwa i zębiny, dzięki czemu utlenieniu ulegają również przebarwienia zlokalizowane w zębinie.
Efektem końcowym jest utlenianie związków organicznych (barwników i pigmentów) oraz powstanie bezbarwnych związków zawierających grupy OH.


ETAPY ZABIEGU WYBIELANIA ZĘBÓW:
sprawdzenie stanu uzębienia i ewentualne wypełnienie ubytków (z wyjątkiem zębów przednich)
  • oczyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych z kamienia, płytki nazębnej i innych złogów (skaling)
  • określenie przy pomocy kolornika obecnego koloru zębów, ew. wykonanie fotografii obecnego koloru
  • zabezpieczenie dziąseł światłoutwardzalną barierą w celu zapobiegania ich nadwrażliwości
  • aplikacja żelu wybielającego bezpośrednio na zęby
  • wystawienie pokrytych żelem zębów na działanie silnego światła lampy o określonej barwie, które aktywuje działanie żelu (jest to bezpieczne i bezbolesne)
  • usunięcie żelu z powierzchni zębów i powtórzenie procedury dwukrotnie
  • porównanie wybielonych zębów z ich pierwotnym kolorem
  • fluoryzacja zębów

Ten sposób wybielania daje możliwość rozjaśnienia zębów nawet o osiem tonów, a widoczne efekty są już po godzinie! Wystarczają trzy dziesięciominutowe sesje, aby mieć lśniące, białe zęby.


Inne metody pozwalające wybielić zęby:

Wybielające paski
Jedną z metod wybielania jest stosowanie pasków pokrytych specjalnym żelem zawierającym tlen, który w sposób bezpieczny dla szkliwa, aktywizuje się i usuwa przebarwienia poprzez ich utlenianie. Po oderwaniu taśmy ochronnej wybielający pasek nakłada się na zęby i pozostawia na 30 minut. By uzyskać zadowalający efekt należy stosować paski wybielające dwa razy dziennie przez siedem dni. Za pomocą pasków można rozjaśnić zęby o 2-3 tony, a efekt przy właściwej higienie jamy ustnej utrzymuje się do 6 miesięcy.

Metoda NGVB, czyli Nocne Wybielanie Nakładkowe
Metoda polega na zastosowaniu miękkiej nakładki (szyny) wykonanej w laboratorium indywidualnie dla każdego pacjenta. Wraz z nakładkami pacjent otrzymuje wybielający żel zawierający nadtlenki, który samodzielnie wraz z nakładką umieszcza na zębach. Szynę zaleca się używać w czasie spoczynku nocnego przez ok. 7 dni. Ostateczna barwa zębów stabilizuje się po tygodniu od zakończenia procedury. Metoda ta jest nieszkodliwa, skuteczna, relatywnie niedroga i dostępna w większości gabinetów.

„Domowe” sposoby na białe zęby
Na rynku dostępnych jest wiele past wybielających, które usuwają osad z kawy, herbaty, papierosów, a dodany do nich środek wybielający sprawi, że zęby będą jaśniejsze. Produkty te nie poradzą sobie jednak ze stałym odbarwieniem.

W rozjaśnieniu zębów pomocne mogą być również akcesoria np. specjalne wybielające szczoteczki do zębów, wybielające gumy do żucia, płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne usuwające przebarwienia ze szczelin między zębami.

Przy zastosowaniu ,,domowych” sposobów rozjaśniania zębów efekty nie będą tak spektakularne, ale na pewno widoczne .
 
Uwaga!
Nie zalecamy używania past wybielających!

 
Pasty te wybielają zęby na 2 sposoby: chemicznie i mechanicznie.
Ze względu na ich dostępność bez recepty, zawierają niewielkie stężenie środków chemicznych działających wybielająco, duże substancji ściernych.
Regularne ich stosowanie może doprowadzić do mechanicznego wytarcia szkliwa z powierzchni zębów i nadwrażliwości. Nasza rada wynika z faktu, iż w naszej klinice często obserwujemy pacjentów z zębami pozbawionymi szkliwa po użyciu tego typu past.