Najczęściej zadawane pytania

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym co eliminuje ból


Przed leczeniem kanałowym trzeba zatruć ząb?

Nie,  w nowoczesnej medycynie odstąpiono od zatruwanie zęba.  Jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy boli ząb, i leczenie kanałowe jest konieczne wtedy usuwa się będącą w stanie zapalnym miazgę, a pozostałą część zaopatruje się specjalnym opatrunkiem na bazie antybiotyków . Tak zaopatrzony ząb przestaje boleć i pacjent może się umówić na właściwe leczenie kanałowe.


Czy trzeba robić zdjęcie RTG przy leczeniu kanałowym?

Tak, jest to konieczne. Tylko w oparciu o zdjęcie rentgenowskie można postawić pełną diagnozę.


Kiedy powinno być wykonane zdjęcie rentgenowskie?

zdjęcie powinno być wykonane przed i po zakończonym leczeniu. W niektórych przypadkach istnieje konieczność wykonania zdjęcia również w trakcie leczenia.


Co to jest zmiana OKW i czy należy ją leczyć?

Jest to zmiana powstająca wokół korzenia zęba, bardzo często w wyniku przewlekłego stanu zapalnego bądź źle przeprowadzonego leczenia kanałowego. Często nie daje oznak bólowych, pacjenci o ich istnieniu dowiadują się podczas wykonywania zdjęć kontrolnych rtg. Leczenie jest niezbędne, zaniechanie prowadzi do zaniku kości, tworzenia się torbieli. Bakterie z " chorego" zęba mogą rozprzestrzenić się do innych narządów i tkanek powodując ich uszkodzenie. Leczenie rozległych zmian może trwać do kilku miesięcy.