Przebieg leczenia kanałowego

Bardzo ważny etap podczas, którego stomatolog podejmuje decyzje o przebiegu całego procesu leczenia jest DIAGNOZA.

Podczas przeprowadzenia wywiadu można spodziewać się bardzo dokładnych pytań o dolegliwości bólowe (Kiedy się pojawiły? Czy ból jest samoistny? Czy pojawia się w nocy? Czy ból jest ciągły?  Czy nasila go ciepło? itp.).

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu można ocenić skalę oraz rozmiar zmian. Zdjęcie RTG dostarcza stomatologowi również informacje o samych korzeniach – ich kształcie, położeniu,  zagięciu oraz szerokości światła (wnętrza) kanału.

Po postawieniu diagnozy kolejnym etapem jest otwarcie zęba i odsłonięcie kanałów. Jeżeli do zmian w miazdze zęba doszło na skutek zmian próchnicowych konieczne jest ich usunięcie by nie stanowiły źródła wtórnych infekcji.Z korony zęba zostają usunięte bakterie próchnicy. Pozostałe ścianki zęba zostają opracowane w taki sposób, aby umożliwiały łatwy dostęp do kanałów wszystkich korzeni. Kanały korzeniowe zostają oczyszczone i poszerzone przy użyciu narzędzi ręcznych oraz maszynowych.Całe wnętrze zęba zostaje oczyszczone z bakterii i ich toksyn. W celu eliminacji bakterii na tym etapie stosuje się obfite płukanie preparatami chemicznymi. Przebieg procesu opracowywania kanałów zębowych jest monitorowany przy użyciu endometru oraz zdjęć RTG.Bardzo istotną rolę w leczeniu odgrywa mikroskop.
Dzięki niemu jesteśmy w stanie zajrzeć do wnętrza zęba , zlokalizować ujścia kanałów korzeniowych i innych struktur anatomicznych.

Cały zabieg leczenia kanałowego możemy przeprowadzić pod kontrolą wzroku.

Kolejnym etapem jest osuszenie i szczelne wypełnienie kanałów.  W pierwszej kolejności zostają usunięte wszelkie płyny stosowane w poprzednich fazach leczenia. Wnętrze kanałów zostaje wypełnione gorącą  gutaperką, co pozwala na szczelne wypełnienie również bocznych kanałów.Ostatnim krokiem w leczeniu jest odbudowa zęba.  W zależności od pozostałej ilości zdrowych tkanek zęba lekarz wybiera najskuteczniejszy sposób odbudowy. Ząb może być  odbudowany materiałem kompozytowym. Wypełnienie może być połączone z koroną protetyczną.