Porady

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów
 
Jaką szczoteczkę do zębów kupić?
Kupując szczoteczkę, należy kierować się przede wszystkim stanem dziąseł i uzębienia.Szczoteczki do zębów można podzielić na kilka rodzajów:
  • manualne
  • specjalistyczne
  • elektryczne
  • soniczne
Szczoteczki manualne:
Składa się z główki z włóknami, szyjki i rączki.
Wielkość główki powinna być dobrana do wieku osoby, zaś twardość i grubość włókien do indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia. Szyjka powinna być elastyczna i odginać się pod siłą nacisku. Dzięki temu zbyt energiczne szczotkowanie nie zakończy się poranieniem dziąseł. Zazwyczaj jest również odpowiednio wyprofilowana, aby dostęp do zębów trzonowych był ułatwiony.Rączka musi być wygodna do trzymania i operowania szczoteczką pod różnym kątem.


Szczoteczki specjalistyczne:
-jednopęczkowe
-międzyzębowe
-ortodontyczne
-pooperacyjne
- do implantów

Szczoteczka jednopęczkowa
jak sama nazwa wskazuje, wyposażono tylko w jeden pęczek włosia umieszczony na wyprofilowanej szyjce, która równocześnie stanowi główkę. Niewielka powierzchnia i zagięta główka ułatwiają czyszczenie w okolicach szyjek zębowych oraz trudno dostępnych miejsc przy zębach trzonowych. Zalecane są dla osób, które posiadają nierówne uzębienie. Włosie tradycyjnych szczoteczek obejmuje swoją powierzchnią 2 – 3 zęby naraz. Natomiast jednopęczkową można szczotkować każdy ząb osobno. Tego rodzaju szczoteczki pomagają również utrzymać higienę jamy ustnej dla osób z aparatami nazębnymi, implantami i mostami dentystycznymi.



Szczoteczka miedzyzębowa
Końcówki szczoteczek międzyzębowych wyglądem przypominają zminiaturyzowane szczotki do mycia butelek. Mogą mieć kształt stożkowy, cylindryczny lub walcowaty. Produkowane są w różnych rozmiarach. Tego typu szczoteczki składają się z uchwytu i wymiennej końcówki. Dzięki temu łatwo dopasować rozmiar do szczeliny między zębami. Stanowią skuteczniejszą alternatywę dla nici dentystycznych. Zalecane są dla osób, u których bardzo szybko osadza się kamień nazębny, powodujący cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. Zakup takiej szczoteczki powinni rozważyć również pacjenci, którzy mają korony i mosty dentystyczne.




Szczoteczki ortodontyczne
przeznaczone są dla osób noszących aparaty nazębne. Z wyglądu przypominają tradycyjne szczoteczki, tajemnica tkwi jednak w ułożeniu pęczków włókien. Na zewnątrz są dłuższe i nieco twardsze, w środku główki – krótsze i delikatniejsze. Wystopniowane ku środkowi włosie pozwala na objęcie zamków i drucików aparatu podczas czyszczenia.








Szczoteczki pooperacyjne
skierowane są do osób po chirurgicznych zabiegach dentystycznych, np. wszczepieniu implantów, operacyjnym usuwaniu
korzeni itp. Wyposażone w bardzo gęste i miękkie włosie pozwalają na delikatne mycie zębów i dziąseł w okolicy zabiegu. Mają mniejszą główkę od szczoteczki standardowej, dzięki czemu łatwiej dozować siłę z jaką czyszczone są poszczególne powierzchnie jamy ustnej. W naszej Klinice pacjenci "implantologiczni" otrzymują takie szczoteczki z instrukcją jak ich używać.



Do implantów
zgodnie z nazewnictwem, przeznaczone są dla ludzi, którzy mają implanty. Są dwa rodzaje takich szczoteczek. Pierwszy, to szczoteczki o bardzo wąskiej główce i dwóch rzędach włosia. Wąska dwurzędowa szczoteczka do mycia implantów i aparatów nazębnych. Specjalna budowa umożliwia łagodne czyszczenie szyjek implantów po stronie policzkowej. Tego rodzaju szczoteczka świetnie nadaje się również do mycia aparatów nazębnych. Drugi rodzaj to szczoteczka ze specjalnie wyprofilowaną, wąska główką z mocno zagiętą szyjką w taki sposób, aby dotrzeć do implantów po wewnętrznej stronie jamy ustnej.



Szczoteczki elektryczne
posiadają wbudowane baterie i silnik elektryczny, dzięki czemu podczas mycia główka wykonuje równocześnie ruchy pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne z bardzo wysoką częstotliwością (nawet do 40000 ruchów na minutę). Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z dziąsłami. Szczoteczki elektryczne przewyższają bowiem w skuteczności manualne przy znacznie mniejszym nacisku na myte powierzchnie. Aby dokładnie umyć zęby szczoteczką elektryczną wystarczy użyć ledwie jedną trzecią siły nacisku, jakiej używasz do czyszczenia zębów szczoteczką tradycyjną.




Sczoteczki soniczne
Główka szczoteczki wprawiona w pulsacyjny ruch emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Tego rodzaju szczotki są jeszcze delikatniejsze i skuteczniejsze, aniżeli zwykłe szczoteczki elektryczne. Czyszczenie uzębienia odbywa się bowiem nie tyle przez mechaniczne ścieranie osadu, lecz przede wszystkim przez niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki o wysokiej częstotliwości. Idealne rozwiązanie dla osób z wrażliwymi dziąsłami.




Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać szczoteczkę twardą czy też bardziej miękką, wątpliwości pomogą Ci rozwiać dane z poniższej tabeli.

 
Oprócz szczoteczek dostępne są również akcesoria i wyposażenie dodatkowe.
*Czujnik siły nacisku wyłączy ruchy pulsacyjne szczoteczki w momencie, kiedy zbyt mocno dociśniesz ją do zębów. Dzięki temu nie dojdzie do podrażnień i uszkodzeń dziąseł.
*Sygnalizator czasu mycia zębów działa na dwa sposoby. Po pierwsze sygnał dźwiękowy włącza się co 30 sekund, przypominając o rozpoczęciu mycia kolejnej części uzębienia. Po drugie uruchamia się po dwóch minutach, informując, że należy skończyć mycie zębów. 120 sekund to zalecany przez dentystów czas szczotkowania zębów.
*Regulacja prędkości pozwala na dostosowanie prędkości ruchów szczoteczki do indywidualnych potrzeb.
*Sygnalizator naładowania/rozładowania baterii przypomni odpowiednim kolorem świecenia diody o konieczności naładowania szczoteczki.