Skaling - usunięcie kamienia naddziąsłowego

Jest to zabieg mający na celu usunięcie kamienia nazębnego.

Wykonuje się go przy użyciu instrumentów ultradźwiękowych (skaler) lub ręcznych (kirety).
Stosowane w naszej klinice skalery ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Pozwalają one na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych. Z urządzenia ultradźwiękowego podczas zabiegu może wydobywać się delikatny dźwięk oraz duża ilość wody. Przyłożony do kamienia nazębnego instrument rozbija go na drobne kawałki i oddziela od powierzchni zęba.

Skaling jest zabiegiem bezbolesnym, wyjątek mogą stanowić przypadki, w których obecny jest stan zapalny tkanek otaczających ząb, co może spowodować uczucie bólu – w tej sytuacji podawane jest miejscowe znieczulenie.

Dodatkowo zęby są piaskowane w celu dokładnego usunięcia osadów i przebarwień.
Powodzenie skalingu i jego skuteczność zależą w dużym stopniu od dokładnego wygładzenia (wypolerowania) czyszczonej powierzchni zęba. Zabieg taki wykonywany jest każdorazowo po usunięciu złogów. Przeprowadza się go przy użyciu szczoteczek oraz specjalnych past.

Polerowanie zębów pastą polerską czyni powierzchnię zębów gładką, co przeciwdziała ponownemu przyklejaniu się osadu-bakterii.

Końcowym elementem zabiegu jest nałożenie na specjalnych łyżkach stężonego preparatu fluoru, który przywraca równowagę mineralną w szkliwie zębów odsłoniętych spod kamienia, zabezpiecza zęby przed próchnicą oraz zapobiega nadwrażliwości szyjek zębowych.