Usuwanie ósemek (zęby mądrości)

Ząb mądrości (ósemka) to potoczne określenie trzeciego zęba trzonowego u człowieka.


Dorosły człowiek najczęściej posiada cztery takie zęby.
Są one ostatnimi wyrzynającymi się zębami zarówno w szczęce jak i w żuchwie.


Początek okresu ich wyrzynania się może być różny - najczęściej przypada pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Nie jest to jednak reguła, ponieważ wyrzynanie tych zębów może trwać nawet do 40. roku życia. Wyrzynające się zęby mądrości zdarzają się również u starszych osób, które noszą ruchome protezy uciskające ósemki do tej pory tkwiące w kości.

Problemem wielu ludzi jest niejednokrotnie brak zawiązków zębów mądrości
lub niewłaściwe ich ustawienie w szczęce ze względu na brak miejsca w niedostatecznie rozwiniętej
części twarzowej czaszki.

Spowodowane jest to faktem, iż w obecnych czasach jemy coraz bardziej przetworzone pokarmy. Takie ósemki stają się zupełnie bezużyteczne, gdyż nie biorą udziału w rozdrabnianiu ani przeżuwaniu pokarmów. Poza tym ze względu na swe położenie szybko atakuje je próchnica. Bywają również przyczyną stanów zapalnych, obrzęku lub szczękościsków.


Ekstrakcja zęba mądrości jest stosunkowo trudnym zabiegiem. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, lub tomografii komputerowej w celu oceny położenia zęba i prawidłowego zaplanowania zabiegu. Pacjent zostaje miejscowo znieczulony w okolicy usuwanego zęba, a gdy ząb w całości zostanie usunięty, zakładany jest opatrunek i w miarę potrzeby szwy.

Więcej o zabiegach chirurgicznego usuwania ósemek